מצוק ההעתקים

ריצה לאורך מצוק ההעתקים

  תעודת זהות
  אזור בארץ:       מדבר יהודה, מצוקי דרגות
  מרחקים:          33 קילומטרים
  אופי המסלול:    אתגרי. הרבה עליות וירידות לאורך כל הדרך
  ציוד מומלץ:      שתיה, אוכל, נעליים לריצת שטח
  עונה מומלצת:   סתיו וחורף. יש להיזהר משיטפונות

האזור לא צריך הצגה. מדובר בחבל ארץ שמאחד נופי מדבר נפלאים עם מצוק ענק של 600 מטר נפילה חופשית של מדבר לים. המצוק הוא  הגבול בין מדבר יהודה לבקעת ים המלח. את המצוק לא נרד בריצה אבל נעבור מעליו ונקבל את תחושת הריחוף המתבקשת. רב הריצה היא לאורך במת רמת המדבר שמדי פעם נחצית ע"י קניונים עמוקים (שגם אותם נחצה)
המסלול הוא P2P, מנקודה לנקודה, כך שצריך לדאוג לרכב מאסף בנקודת הסיום.

המסלול:
ריצה לאורך מצוק ההעתקים נקודת התחלה:
מתחילים במצוקי דרגות ויורדים לאפיקי הדרגות והתקוע. ממשיכים לאורך סמ"ש ירוק שהוא גם כביש עביר לג'יפים. בשלב הזה כבר עברו כ 8 ק"מ מנקודת ההתחלה.

מצפה מכוור: מנחל תקוע רצוי להעביר להילוך כח לקראת עליה של כ 300 מטר טיפוס אל הרמה של מצפה מכוור. למצפה עצמו לא נעלה למרות מיקומו המדהים על חרטום סלע מעל נחל דרגה בצפון ונחל חצצון בדרום. רצוי להמשיך בשביל הג'יפים (סמ"ש ירוק ואח"כ סמ"ש שחור) לכיוון נחל חצצון.

נחל חצצון: שמו ניתן לו מהשם הערבי ואדי חסאסה – נחל החצץ. תחילתו סמוך לישוב מעלה עמוס וסופו נשפך לים המלח באזור הזה דרומית למצפה שלם. נחצה את הנחל ונמשיך מזרחה לראס חצצון (ק"מ 14). מפה ניתן לראות את נוף המצוק במלוא עוצמתו עם מבט מיוחד גם לנחל חצצון ומפליו הענקיים. ע"מ להגיע לראס חצצון אנחנו עוזבים את הסמ"ש השחור לטובת הירוק. מי שלא רוצה לעשות את הסיבוב לראס חצצון, ולקצר ב 6 ק"מ, יכול להישאר על השביל השחור.
לאורך המצוק ממשיכים בריצה לאורך המצוק דרומה. עם השביל פונים לכיוון מערב להקיף את הנחל הקטן והעמוק שיורד מראס נמקושיה. משם חותכים חזרה לאורך מצפה ארנון עד למצוק קדם לנוף מלא השראה. זוהי הנקודה הצרה ביותר של במת רמת המדבר. יוצאים מנחל קדם וממשיכים דרומה, חזרה לסמ"ש השחור, דרומה לכיוון מעלה ישי.

נקודת סיום: ממעלה ישי גולשים בירידה אנכית של מעל 600 מטר לכיוון בית ספר שדה עין גדי עם חיוך גדול על הפנים ושרירים שאולי צריכים יום מנוחה או שנים…

מפות התמצאות
למפת לווין לחץ כאן
למפת המסלול לחץ כאן

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם

*